Dersin Adı

Kodu

Yarıyıl

T+U saati

Kredi

AKTS

Seçmeli Yabancı Dil 1 Rusça

TRM 113

1

4+0

4

5

 

Ders Detayı

Dersin Dili

İngilizce

Dersin Seviyesi

Lisans

Dersin Tipi

seçmeli

Öğrenme Yöntemleri

Sunum, soru-cevap, tartışma, problem çözme, klasik öğrenme modelleri, bireysel çalışma

Dersin Koordinatörü

 

Öğretim Elemanı

 

Asistan

---

Dersin Hedefleri

 

Bu dersin amacı öğrencinin günlük hayatta ve iş hayatında karşılaştığı somut durum ve olaylar karşısında uygun sözel tepkiler verebilmesini; okuduğunu ve duyduğunu anlamasını, yazma ve basit konuşmaları gerçekleştirmesini sağlamaktır.

Dersin İçeriği

ders konuşma, dinlenme, yazma ve öğrenme becerileri üzerinde odaklanır. bu öğrenciler kelime bilgisi,basit dilbilgisi,telaffuz becerilerini belirlenmiş konular dahilinde pratik yaparak geliştirir

Öğrenme Çıktıları

1 Günlük ve iş yaşamına dair sık kullanılan ifadeleri ve basit cümleleri anlayabilme ve kullanabilme

2 Duyduğunu anlama: Öğrencinin güncel ya da mesleki konulara ilişkin kısa diyalogların içeriğini ayırt edebilme ve aktarabilme

3 Okuduğunu anlama: Güncel ya da mesleki kısa yazıları, ilan, mektup gibi basılı materyalleri çözümleme ve aktarabilme

4 Sözlü anlatım: Öğrencinin kendini tanıtabilmesi, yakın çevresini, kendisini çevreleyen nesneleri tarif edebilmesi, iş ve uğraşılarını, bulunduğu mekanları, başından geçen bir olayı ana hatlarıyla anlatabilmesi

5 Yazma: Öğrencinin kısa not, mesaj, kişisel mektup yazabilmesi

 

 

 

 

 

 

 

 

Haftalık İçerikler

Hafta

Teorik

1.Hafta

Urok 1: 1.Derse Giriş. 2. Kiril alfabesi 3.Fonetik: Sesli (a, o, u, e, i, ı) ve sessiz (l, m, n, p, b, f, v, t, d) harfler; konuşma ritmi, vurgu, ses düşmesi, telâffuz ve imla kuralları 4. Konuşma örnekleri: Eto İvan. On tut. Eto Anna Anna doma 5. Dilbilgisi: İşaret zamiri et ; Üçüncü tekil şahıs zamirleri ( n, n ).

2.Hafta

Urok 2: 1. Fonetik: Sessiz harfler (k, g, h, s, z, r); Vurgulu ve vurgusuz biçimde seslileri okuma kuralları [ ] [ ]; 2. Konuşma örnekleri: Kto eto Kogda urok - Urok utrom. Kak vas zovut Anton. 3. Dilbilgisi: İsimlerin cinsi. Canlı ve cansız isimler. Kto soru zamiri: (Kto eto )

3.Hafta

Urok 3: 1. Fonetik: Sözcük başında ve sesliden sonra gelen sesli harfler: (ya, ye, yu, yo); [ş, j] sessiz harfleri , çok heceli sözcükler; bileşik sözcüklerde ses yapıları 2. Konuşma örnekleri: Eto ya. Eto moy drug. Eto jurnal. Eto toje jurnal. Eto moya sumka, a eto tvoya sumka. Zdravstvuyte! Do svidaniya! Mojno Pojaluysta. Kak dela - Spasibo, horoşo. 3. Dilbilgisi: Kişi zamirleri; İyelik zamir

4.Hafta

Urok 4: 1. Fonetik: Sert ve yumuşak sessizler; [ye] [e] harflerini vurgusuz okuma kuralları; ç , şça sessizleri, çt, çn kombinasyonunu okuma kuralları; çok heceli sözcüklerde vurgu. 2 Konuşma örnekleri: Eto apteka Net, eto ne apteka. Eto poçta. [...] 3.Dilbilgisi:Olumsuz yapı (net, eto ne ...); İsim cinsleri; Emir kipi kullanımı (yönelme ve rica formları) (day(te)! skaji(te)!, pokaji(te)

5.Hafta

Urok 5: 1. Fonetik: Sert ve yumuşak sessiz kombinasyonları; Sessiz harf [ts]. 2. Konuşma örnekleri: Kak vas zovut - Menya zovut . Vıy znaete, kto on Ya znayu, kto on. On injener. Çyi eto veşçi - Moyi. 3. Dilbilgisi: İsim ve iyelik zamirlerinin çoğul halleri ; Soru zamirleri çey/çya/çyo/çyi; Soru kalıbı: Kto on Fiil çekimi: 1. çekim (znat ). Metin «Moya semiya».

6.Hafta

Urok 6: 1, 2, 3, 4, 5. derslerin tekrarı

7.Hafta

Yarıyıliçi sınavı

8.Hafta

Yarıyıliçi sınavı

9.Hafta

Urok 7: 1. Fonetik: [ya] sesinin vurgusuz okunuşu; Rakamlar ; soru zamiri (kakoy); 2. Konuşma örnekleri: Kakoy eto jurnal Eto interesnıy jurnal. Kakaya eta ulitsa Eta ulitsa Çehova. 3. Dilbilgisi: Sıfatlar; isim cinsleri ve sayıların sıfatlarla uyumu.

10.Hafta

Urok 7: Konuşma örnekleri: Skolko stoit etot zont - 55 rubley. Ne nravyatsya eti tsvetıy. Ya dumayu, çto segodnya horoşaya pogoda. Kak tıy dumaeş, segodnya holodno Vam nravyatsya... Moskva kak na ladoni.Povtori( )! Davay(te) poydyom! Do zavtra! 2. Dilbilgisi: İşaret zamirleri (etot, eta, eto, eti);, nravitsya fiili. "Mne (tebe, vam) nravitsya ..." ( e hali). Soru cümlesi "Skolko stoit ... "

11.Hafta

Urok 8: 1. Fonetik: Sert ve yumuşak sessizler [n ] [n], [l ] [l], [r ] [r]; Rakamlar 1...100; 2. Konuşma örnekleri: Çto vy delaete - Rabotayu. (Nichego ne delayu.) Kto rabotaet Moi druzya. (Nikto ne rabotaet.). 3. Dilbilgisi: Zamanlar; Şimdiki zamanda 1. fiil çekimi

12.Hafta

Urok 8: 1. Fonetik: v ve na edatlarıyla cümle okuma. 2 Konuşma örnekleri: Gde vy jivyote - V Moskve, na Arbate. 3. Dilbilgisi: Rusçada ismin halleri. v ve na yer edatlarıyla -DE halli . Metin «Na Arbate».

13.Hafta

Urok 9: 1. Fonetik: Ses yapıları arasındaki tüm farklar; Sözcük uyumları; Edatlarla okuma. 2. Konuşma örnekleri: Vıy govorite po-russki Da, nemnogo. Kogo tıy jdyoş - Podrugu. Çto tıy kupil - Tsvetıy. 3. Dilbilgisi: Belirtme durumundaki (-i hali) İsim ve kişi zamirleri ; Olumsuz zamirler nikogo, niçego; Şimdiki zamanda fiil çekimi, 2. Çekim uçit ve uçitsya fiilleri.

14.Hafta

Urok 9: Konuşma örnekleri: Gde mojno kupit bilet - Bilet mojno kupit v kasse. Ne kurite zdes , pojaluysta. İzvinite, ya vas ne ponimayu..S Udovolstviem! Vek jivi, vek uçis . Mıy horoşo ponimaem drug druga. Dilbilgisi: lyubit + mastar-fiil; kiplik: mojno/nelzya + mastar-fiil; Bileşik cümle: poetomu bağlacı

 

 

 

 

Değerlendirme Yöntemi

Etkinlik

Sayı

Katkı (%)

Vize Sınavı

1

30

Final Sınavı

1

40

Ödev

1

10

Proje

1

20

TOPLAM

100

 

Referanslar